KVETKEZ ELLENFELNK: TTKOMLS

Vasrnap csapatunk Ttkomls vrosba ltogat. Ellenfelnk kiszmthatatlan formban van, hiszen tbb gyzelem mellett mr 6 veresg s 5 dntetlen rontja a statisztikjt. Mg hazai plyn meg tudta verni a Ladnyt s dntetlent jtszott a Vsztvel, tovbb a Csnyi utcban is dntetlent jtszott velnk sszel, addig vratlan veresgeket is szenvedett, legutbbi mrkzsn nagy zakt kapott Vsztn, eltte nem tudta megverni a Gdorost, viszont simn lerendezte a Ktegyhzt. A 17 glos Kiss s a 9 glos Mszros a csapat legglersebb jtkosai, rjuk mindenkppen oda kell figyelnie vdinknek. Amennyiben ezt a mrkzst sikerl 3 ponttal zrni csapatunknak, gy hatalmas lpst tehet a vgs els hely megtartsa fel, de a dntetlen sem szmtana kudarcnak! Ami a msodosztlyban mrvad lehet: az els nyolc sszevetsben csapatunk eddig 22 pontot szerzett, mg a Ttkomls csupn 8 pontot, teht a rangadkon eddig nem sok babr termett ellenfelnk szmra! A csapatuk szinte ugyanaz, mint amelyik az sszel nlunk dntetlent jtszott.
Egy kis trtnelem s virtulis ismeretterjeszt tra:
Ttkomls vros
(Bks megye)
Ttkomls vros Bks megye dl-nyugati szgletben.
Cmere: ll, cscsks talp pajzs kk mezejnek zld udvarn jobb oldalon kvderkvekbl emelt, timpanon oromzat nyeregtets arany plet ll kapuzatval enyhn balra fordulva. Balrl tagolt (egy keresztlchez kapcsolt t fggleges elem) arany kerts ltszik, amelyre risi arany koml fut fel, s a clp helye fel trekedve nvekszik a pajzsfig. A jobb pajzsfben tizenhat sugar arany napkorong, a balban ezst jhold lebeg.
Az uralkod kk pajzsmez a Zlyom, Hont s Ngrd vrmegykbl (Bks)Szentandrsra, majd onnan 1746. prilis 24-n ideteleplt szlovkok (80 csald) nemzeti szne, a tjra borul gbolt meghatrozja, a termszetes s etikai tisztasg, szintesg kifejezje, s emlkeztet a sok panasz gygytsra alkalmas, jdos gygyvzre, amely itt fakadt fel. Egyben a telepls nevnek "tt" eltagjt is megmagyarzza.
A zld pajzstalp, a virul termszet, az seredeti s termesztett vegetci meghatrozja, jelzi, hogy a lakossg ffoglalkozsa vszzadokon t a mezgazdasgi termels volt, amelyet szvs, kitart munkval eredmnyesen ztek.
A Nap, rgi asztrlis jelkp, rzkelteti a termszet s trsadalom negatv jelentkezsi forminak lekzdsre hivatott ert, a lt folyamatossgt, esetnkben azt, hogy e vidken, a Krs-Maros kzben, a neolitikum ta folyamatos az let. E telepls a rgszeti leletek tanbizonysga szerint, mr a 11. szzadban ltezett s mr a tatrjrs idejn is templomos hely volt.
A Hold a ciklikussg, az lland megjuls mellett azt is fmjelzi, hogy a 15. szzad kzeptl adatolhat birtokosok kztt ott szerepel a trkver hs, Hunyadi Jnos s felesge Szilgyi Erzsbet is, vagy a trk elleni kzdelemben szintn hrnevet szerz Kerecsnyi Lszl gyulai kapitny.
Bvebben a bels oldalon!
Az aranyos khz az nkormnyzat nllsgt, a teleplsi autonmit jelenti meg, amelynek elzmnye volt, hogy Mtys kirly 1484-ben engedlyezte a lakosoknak, peres gyeiket sajt brsguk intzze, 1746-48 kztt kiharcoltk Csand ellenben a Bks megyhez kapcsolsukat, 1792-95 kztt pedig (korbbi tilalom ellenre) felptettk ksbarokk stlus, galeris torny, szp evanglikus templomukat.
A kerts arany lcei kiemelik egyrszt, hogy a 16-17. szzadban tucatnyi birtokos vagy birtokos jellt akarta itt gyaraptani vagyont, msrszt, hogy e szzad els felben is kisbirtokossga volt tlslyban. Maga a kerts a 18. szzadi elzrkzs mementja, de szells szerkezete mutatja, hogy ez mr a mlt.
A hz s kerts kztti nylt tr a vast s kzt tallkozsbl ered kzlekedsi csompont jellegt hangslyozza, de emlket llt annak is, hogy e gazdag (70-80 adz portval rendelkez) teleplst 1596-ban a temesvri bg ltal ide zdtott krmi tatrok elpuszttottk, tbb mint egy vszzadra elnptelentettk.
Az arany dominancija szimbolizlja, hogy a lakossg szorgalmbl a kzpkorban s az jratelepts utn is (adzva fldesrnak, a gyulai vrnak, temesvri defterdroknak, j szerzemnyeseknek) gazdag volt e telepls, amely 1845-ben nerbl egyezett meg urval az rbrrendezsrl, 1858-ban pedig a tagostsrl. s az sem a vletlenen mlott, hogy 1993. november 1-jn vrosi rangra emelkedett.
Az g fel tr arany koml a telepls nevnek msodik elemt magyarzza, ugyanakkor szemlletesen mutatja be a helybeliek letkedvt, felfel trekvst, a szebb jvbe vetett hitt.
|