KVETKEZ ELLENFELNK: SZABADKGYS

Kvetkez ellenfelnk a szabadkgysi alakulat. A sorsols szeszlye folytn a harmadik ers lcsapatnak nevezhet egyttessel tallkozunk a harmadik fordulban! A szabadkgysi trsasg vek ta ers, masszv csapatot alkot, biztosan tmaszkodhat a sajt utnptlsra, hiszen a felntt alakulatban tbb fiatal is szerephez jutott az elmlt vekben. A kzpplyn fog eldlni a mrkzs, hiszen itt legersebb kvetkez ellenfelnk is! Jl segtik a tmadsokat, kombinatvak s nem ijednek meg a test-test elleni kzdelemtl sem. Ell kt stabil csatruk igen veszlyes, a hts alakzat taln a gyenge pontjuk. A pillanatnyi forma fog dnteni, remljk kt szoros mrkzs utn, most hazai plyn kijn a lps s pontot, pontokat tudunk szerezni.
Szabadkgys telepls trtnelmi bemutatsa:
Szabadkgys (korbban Kgys) trtnete az Anjou-korig vezethet vissza, ugyanis az aradi kptalan egy (Hdervry Lrinc ndor ltal 1446-ban trt) 1398-ban kelt oklevele teleplsknt (possessio) emlti, ngy vvel korbban pedig az odavezet trl trtnik emlts. Kezdetben Gacsly Gyrgy (Georgius dictus Gachal), majd az Ajtsi-csald, ksbb Szokoli Lszl, aztn mg sokan msok birtokoltk. A szzadok folyamn tbbszr elnptelenedett, de mindannyiszor jrateleplt. A trk kizst kveten br Harruckern kezre kerlt, majd rkls rvn a Wenckheim grfi csald birtoka lett. Wenckheim Jzsef 1815-ben gny (dohnykertsz) falut alaptott jkgys nven, ezt kveten az eredeti teleplst, Kgyst, melyen fldesri kria, majd kastly s kpolna plt (befejezve: 1878-ban), majorsgi kzpontknt kgysnak, kgys-pusztnak kezdtk nevezni.
E majorsgot a krltte kialakult pletcsoportokkal sszevonva 1950-ben nll kzsgg szerveztk; ekkor kapta a Szabadkgys nevet is.
Szabadkgys cmerpajzsa sszetett. Az ll, cscskstalp regpajzs vrs mezejben arany s zld mintzat kgy lebeg, feje a pajzsf kzepn szembenz, ttott szjban balrl jobbra kinyl aranyos markolat, ezst pengj szablyt tart, teste bal-jobb-bal-jobb irnyban tekereg. A pajzskldk magassgban helyezkedik el a boglrpajzs, melynek kk mezejben a Wenckheim-kastly stilizlt, aranyos plete vrs tetzettel lebeg.
A pajzson kilencg grfi korona (t gn arany, a kzbeeskn kk gyngykkel) helyezkedik el, abroncsn hrom trkizk kztt kt rubin virt. A korona hrmas oszts vrs blsbl arany latinkereszt nvekszik.
A foszlnyok jobbrl vrs s arany, balrl kk s ezst.
Szabadkgys cmere beszl cmer (szaknyelven: tessera loquens), melyben a kgy, mint a telepls nvadja, az egykori vzjrta terletre, annak lvilgra s a kzsg kzpkori trtnetre utal. A kard az elmlt fl vezred kzdelmeire emlkeztet, amelyet a terlet lakosainak jra meg jra meg kellett vvniuk fennmaradsukrt. Mivel a kard a kgy szjban van, egyben a mai Szabadkgys nevet is felidzi. A boglrpajzson szerepl kastly s a pajzsra helyezett grfi korona a Wenckheim csald birtoklst, s vele a legjelentsebb helyi ptmnyt fmjelzi. A korona hrmasosztat blse a lakossgnak a hazrt kiontott vrrl, a koronbl nvekv kereszt pedig l hitrl tesz tanbizonysgot.
|